Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2018, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.818.2017.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.818.2017.1.JM
W zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 21 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą w branży nieruchomościowej i budowlanej, a także w zakresie najmu i dzierżawy rzeczowych składników majątkowych oraz jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca funkcjonuje w strukturze grupy podmiotów powiązanych.
Wnioskodawca planuje wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, która posiadać będzie status podatnika VAT czynnego
(xxx dalej spółka). Zakłada się, że przedmiotem ww. wkładu niepieniężnego będą rzeczy ruchome, stanowiące składnik majątku Spółki wykorzystywany do prowadzenia przez nią działalności opodatkowanej (dalej: przedmiot aportu). W zamian za przedmiot aportu, Wnioskodawca obejmie udziały w kapitale zakładowym spółki.
Wnioskodawca nie wyklucza możliwości objęcia udziałów w spółce po cenie wyższej od ich wartości nominalnej w ten sposób, że ewentualna nadwyżka nad wartością nominalną udziałów zostałaby przekazana na kapitał zapasowy. Oprócz udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki, Wnioskodawca nie otrzyma żadnych innych dodatkowych świadczeń, w tym w szczególności strony nie ustalą, że spółka przekaże na rzecz Wnioskodawcy środki pieniężne odpowiadające wysokości podatku VAT naliczonego od wartości nominalnej nowo utworzonych udziałów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right