Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2017, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.520.2017.1.DS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.520.2017.1.DS
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych ponoszonych na nabycie towarów i usług służących realizacji projektu pn.: Przebudowa starej remizy strażackiej wraz z dostosowaniem jej do pełnienia funkcji muzeum minerałów wraz z rozbudową budynku świetlicy wiejskiej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2017 r. (data wpływu 25 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych ponoszonych na nabycie towarów i usług służących realizacji projektu pn.: Przebudowa starej remizy strażackiej wraz z dostosowaniem jej do pełnienia funkcji muzeum minerałów wraz z rozbudową budynku świetlicy wiejskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych ponoszonych na nabycie towarów i usług służących realizacji projektu pn.: Przebudowa starej remizy strażackiej wraz z dostosowaniem jej do pełnienia funkcji muzeum minerałów wraz z rozbudową budynku świetlicy wiejskiej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek, VAT).
Gmina będąc jednostką samorządu terytorialnego realizuje zadania własne wynikające z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2016, poz. 446, ze zm.; dalej: ustawa o samorządzie gminnym), które służą zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Gmina wykonuje określone przedmiotową ustawą zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań własnych Gminy należą między innymi sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody, kultury fizycznej i turystyki, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej oraz promocji gminy. Zasadniczo, realizując wymienione zadania własne, Gmina występuje w charakterze organu władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT, bowiem nie realizuje tych zadań na podstawie umów cywilnoprawnych, które wiązałyby się z pobieraniem wynagrodzenia przez Gminę w zamian za wykonanie określonych czynności na rzecz lokalnej społeczności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right