Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2017, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.232.2017.3.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.232.2017.3.SR

Czy Wnioskodawczyni, jako beneficjent renty wdowiej oraz podmiot będący przedstawicielem ustawowym niepełnoletniego syna, zobowiązana jest do opodatkowania dochodu z tytułu otrzymywanej renty oraz świadczenia pieniężnego przelewanego na Jej konto w ramach renty sierocej podatkiem od osób fizycznych w sytuacji, gdy wedle przepisów prawa europejskiego są one na podstawie wskazanego uprzednio rozporządzenia objęte jedynie podatkiem wspólnotowym, a co za tym idzie powinny być zwolnione od podatku krajowego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z uzyskaniem renty wdowiej i renty sierocej z Komisji Europejskiej, opodatkowanej podatkiem wspólnotowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z uzyskaniem renty wdowiej i renty sierocej z Komisji Europejskiej, opodatkowanej podatkiem wspólnotowym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni na mocy decyzji Komisji Europejskiej w 2016 r. uzyskała rentę wdowią w konsekwencji śmierci swojego małżonka, który pełnił rolę urzędnika Komisji Europejskiej. Z tego tytułu przysługuje Jej uprawnienie do pobierania renty w wysokości 1 907,24 euro. Co miesiąc (już po dokonaniu stosownych obciążeń fiskalnych) na Jej rachunek z Komisji Europejskiej wpływa kwota 1 396,81 euro. Bank nie pobiera z tej sumy zaliczek na podatek dochodowy. Renta ta przysługuje do śmierci Wnioskodawczyni lub ponownego zamążpójścia. Renta ta przysługuje na podstawie art. 79 Regulaminu Pracowniczego Urzędników Unii Europejskiej (Dz. Urz. WE L 056 z 04.03.1968, z późn. zm.). Wnioskodawczyni to również przedstawiciel ustawowy niepełnoletniego syna, który jest dzieckiem zmarłego męża. Synowi przysługuje renta sieroca w wysokości 1 396,72 euro. Analogicznie jak w przypadku Wnioskodawczyni bank nie pobiera zaliczki (już po dokonaniu stosownych rozliczeń fiskalnych) na potrzeby podatku dochodowego, gdy ta napływa co miesiąc w wysokości 734,81 euro. Renta sieroca przysługuje na podstawie art. 80 Regulaminu Pracowniczego Urzędników Unii Europejskiej. Dochody te są obłożone podatkiem wspólnotowym, do którego zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. (Dz. Urz. WE L 056 z 04.03.1968, z późn. zm.) ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich. Art. 2 rozporządzenia informuje o tym, że podatkiem wspólnotowym objęte są renty rodzinne, takie jak te przysługujące Wnioskodawczyni oraz Jej dziecku, co prowadzić powinno do zwolnienia z podatku krajowego przychodu z renty wdowiej i sierocej. Wnioskodawczyni jako osoba pobierająca rentę wdowią oraz uzyskująca świadczenie pieniężne z tytułu renty sierocej, jako podmiot będący przedstawicielem ustawowym małoletniego syna, jest zainteresowana wydaniem indywidualnej interpretacji w tej kwestii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00