Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2016, sygn. IPPB4/4511-1272/15-6/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1272/15-6/PP

Czy Wnioskodawca może przeznaczyć dochód ze sprzedaży nieruchomości na zakup dwóch nieruchomości przeznaczonych na jego własne cele mieszkaniowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U, z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2015 r. (data wpływu do tut. Biura za pośrednictwem platformy ePUAP 6 listopada 2015 r.), uzupełnione pismem z dnia 17 listopada 2015 r. (data wpływu 20 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nabył nieruchomość gruntową zabudowaną domem wybudowanym w 1926 r. (Nieruchomość). Nabycie nastąpiło na podstawie umowy darowizny od ojca (29/32 części współwłasności - akt notarialny z dnia 18 luty 2015 r.) i umowy sprzedaży (3/32 części współwłasności akt notarialny z dnia 17 luty 2015 r.). Od momentu podpisania umowy sprzedaży pozostaje jedynym właścicielem nieruchomości. Znajdujący się na Nieruchomości dom jest stary i wymaga gruntownego remontu na który Wnioskodawca nie ma środków. W konsekwencji Wnioskodawca zamierza w najbliższym czasie sprzedać Nieruchomość. Sprzedaż Nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jej nabycie. W konsekwencji Wnioskodawca rozważa możliwość skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości Wnioskodawca chciałby nabyć dwie inne nieruchomości. Nabycie obu z nich nastąpiłoby w okresie 2 lat od sprzedaży Nieruchomości. Pierwszą z nabytych przez Wnioskodawcę nieruchomości byłby grunt zabudowany domem jednorodzinnym lub odrębna własność lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Drugą z nabytych przez Wnioskodawcę nieruchomości byłby grunt, na którym Wnioskodawca wybuduje dom jednorodzinny w okresie 2 dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż Nieruchomości. Nabycie pierwszej z nieruchomości jest związane z koniecznością uzyskania miejsca zamieszkania na czas budowy domu jednorodzinnego na drugiej nieruchomości, a docelowo także usprawnieniem dojazdu do pracy. Po wybudowaniu domu jednorodzinnego na drugiej nieruchomości Wnioskodawca korzystałby z obu nieruchomości jednocześnie, zaspokajając w ten sposób swoje potrzeby mieszkaniowe. Pierwsza nieruchomość byłaby bowiem położona bliżej miejsca pracy Wnioskodawcy, byłaby lepiej skomunikowana i wykorzystana przeważnie w czasie pracy Wnioskodawcy, natomiast druga nieruchomość w racji braku tych walorów byłaby wykorzystywana równolegle np. w weekendy, święta. Wraz z Wnioskodawcą w pierwszej nieruchomości zamieszkać w przyszłości mogą także jego rodzice, nad którymi sprawuje opiekę, jego partnerka a także siostrzeniec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00