Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2016, sygn. IBPP2/4512-981/15/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-981/15/BW
Czy podatnik może dokonać potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu?
Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2015r. (data wpływu 17 listopada 2015r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości dokonania potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu (dotyczy pytania przedstawionego we wniosku jako pierwsze 1) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości dokonania potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu (dotyczy pytania przedstawionego we wniosku jako pierwsze 1).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się z podatku od towarów i usług za pomocą deklaracji VAT-7 (w okresach miesięcznych). W lipcu 2014 roku podatnik dokonał dostawy towarów na terytorium kraju opodatkowanych stawką 23%, jak również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do kontrahenta z Republiki Czeskiej. Dokonane dostawy oraz zakup towarów i usług niezbędny w celu dokonania przedmiotowych dostaw, został przez podatnika rozliczony w deklaracji VAT-7 (okres rozliczeniowy - lipiec 2014). Z rozliczenia podatnikowi wyszła znaczna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, co było spowodowane okolicznością, iż towary handlowe nabywane przez podatnika były w znacznej większości przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W celu kontynuowania współpracy i wywiązania się z zamówień, podatnik wystąpił do organu podatkowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego //) o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na konto bankowe w terminie 60 dni. Organ podatkowy dokonał części zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Jednocześnie postanowieniem organ wydłużył termin zwrotu reszty podatku naliczonego nad należnym do czasu zakończenia czynności kontrolnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right