Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.753.2016.1.KU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.753.2016.1.KU
Czy na podstawie przepisów art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik będzie miał prawo do uznania za koszt podatkowy zapłaconej kwoty wynikającej z zawartej ugody pozasądowej ze spadkobiercami zmarłego kontrahenta? 2) Czy dokument ugody pozasądowej jest wystarczającą podstawą zapisu w księdze przychodów i rozchodów, stanowiącą dowód księgowy wystąpienia kosztu uzyskania przychodów z tytułu zapłaty kwoty wynikającej z ugody?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2016 r. (data wpływu 31 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty ustalonej w ugodzie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe . W ramach tejże działalności wykonywał roboty budowlane - instalacje elektryczne na terenie Ośrodka w ... Wnioskodawca zawarł w dniu 30 września 2015 r. umowę z prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe , NIP . Na podstawie tej umowy wykonywał na zlecenie Wnioskodawcy (jako podwykonawca) wymienione wyżej roboty budowlane - instalacje elektryczne na terenie Ośrodka . W dniu 28 listopada 2015 r. zmarł na placu budowy w . Zlecone mu przez Wnioskodawcę roboty budowlane zostały częściowo wykonane. Pozostały jednak niezafakturowane przez i niezapłacone na jego rzecz zobowiązania na kwotę netto 35 175 zł. Wnioskodawca uznaje tę kwotę i chce się z niej rozliczyć. Spadek po zmarłym nabyło troje dzieci - każde po 1/3 (wg postanowienia Sądu). Wnioskodawca chce podpisać ugodę ze spadkobiercami i wypłacić im po 1/3 należnej kwoty. Spadkobiercy, zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie kontynuują działalności gospodarczej . Nie mają także możliwości wystawienia za zmarłego faktury VAT, gdyż w przepisach w zakresie podatku od towarów i usług nie ma przepisu nakładającego na spadkobiercę obowiązku lub umożliwiającego mu wystawienie faktury za zmarłego podatnika. Spadkobiercy nie mają też możliwości wystawienia rachunku. Jedynym dokumentem, który będzie dowodził powstania kosztu uzyskania przychodów w postaci wynagrodzenia za usługi wykonane dla Wnioskodawcy przez za jego życia będzie ugoda zawarta z jego spadkobiercami, na podstawie której spadkobiercom zostanie wypłacone wynagrodzenie, które byłoby należne i wypłacone , który gdyby żył wystawiłby z tego tytułu faktury VAT, zgodnie z zawartą umową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right