Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2016, sygn. ILPP2-1/4512-1-18/16-2/UG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2-1/4512-1-18/16-2/UG

Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy prawo własności gruntu w całości winno być uznane za związane z budynkiem będącym przedmiotem sprzedaży i w konsekwencji czy transakcja w całości podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2016 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro KIP w Płocku 4 lipca 2016 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 18 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy prawo własności gruntu w całości winno być uznane za związane z budynkiem będącym przedmiotem sprzedaży i w konsekwencji czy transakcja w całości podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy prawo własności gruntu w całości winno być uznane za związane z budynkiem będącym przedmiotem sprzedaży i w konsekwencji czy transakcja w całości podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Zainteresowany) jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca ma zamiar zbyć prawo własności gruntu, na którym stały dwa budynki firmowe. Nieruchomość tę Zainteresowany nabył przed kilkunastu laty na umowę kupna sprzedaży, tj. bez VAT i nie dokonywał w niej żadnych ulepszeń. Jeden budynek (biurowo-mieszkalny) ze względu na zły stan techniczny na podstawie uzyskanego pozwolenia jest obecnie rozbierany (rozebrany został dach budynku). Pozostaje drugi budynek (gospodarczo -magazynowy), o powierzchni ok. 150 m, posadowiony centralnie na działce o powierzchni ok. 2400 m. Nieruchomość gruntowa składa się z tej jednej działki. Na działce nie ma innych zabudowań, grunt jest w części utwardzony jedynie wysypanym gruzem odpadowym. Cała nieruchomość w ostatnim okresie, przez czas przekraczający dwa lata, była przedmiotem dzierżawy na rzecz innego podmiotu. Wspólnie z potencjalnym nabywcą Wnioskodawca nie ma zamiaru korzystać z uprawnienia do rezygnacji ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00