Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2016, sygn. ILPP5/4512-1-112/16-5/WB, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-112/16-5/WB

Zwolnienie od podatku zbycia nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 13 kwietnia 2016 r. (data wpływu 22 kwietnia 2016 r.) oraz 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 9 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismami w dniu 22 kwietnia 2016 r. o informację, że złożony w dniu 12 kwietnia 2016 r. ORD-IN stanowi nowy wniosek oraz w dniu 9 czerwca 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, będącą czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2007 r. Zainteresowany nabył działkę o powierzchni 1,0484 ha wraz z budynkami i budowlami. Wjazd na działkę następuje przez betonowy most. W dolnej części działki znajduje się parterowy budynek mieszkalny z poddaszem, zabudowania gospodarcze, blaszany garaż, drewniana altana. Część zabudowań gospodarczych wcina się w skarpę. Obiekt jest przedwojenny, niezamieszkały i wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego. Nieruchomość została kupiona od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT. Od transakcji zapłacono podatek od czynności cywilnoprawnych. W planie zagospodarowania przestrzennego działka oznaczona jest jako mieszkalnictwo niskiej intensywności, mieszkalnictwo pensjonatowe, usługi (dopuszcza się rodzaje usług np: hotelarskie, gastronomii, rzemiosła usługowego, rolno-przemysłowe itp). Po nabyciu zostały wykonane tylko koncepcje możliwości zagospodarowania nieruchomości pod kątem zabudowy mieszkalnictwem jednorodzinnym, wielorodzinnym i pensjonatowym. Nie wykonano już dalszych prac dotyczących ewentualnego projektu budowy ponieważ nieruchomość została przeznaczona na sprzedaż. Żaden obiekt przedmiotowej nieruchomości nigdy nie był i nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zainteresowany nie ponosił żadnych nakładów na ulepszenia ww. nieruchomości, nie udostępniał i nie udostępnia jej osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00