Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2016, sygn. ILPP1/4512-1-835/15-4/UG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-835/15-4/UG

Prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze wystawionej na małżonków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie Transportu Międzynarodowego przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2015 r. (data wpływu 16 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 stycznia 2016 r. (data wpływu 11 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze wystawionej na małżonków jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze wystawionej na małżonków. Dnia 11 stycznia 2016 r. wniosek uzupełniono pismem o doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pan (dalej: Wnioskodawca, Zainteresowany) w dniu 26 listopada 2012 r. przystąpił wraz z żoną do licytacji organizowanej przez Komornika Sądowego . Licytacja dotyczyła nieruchomości - Stacja Paliw. Przystępując do licytacji Wnioskodawca wraz z małżonką nie mieli ze sobą dokumentów potwierdzających, że prowadzą działalność gospodarczą. Zarówno Zainteresowany, jak i Jego współmałżonka prowadzili już wtedy dwie odrębne działalności gospodarcze. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą z zakresu handlu paliwami oraz usługi, tj. myjnię samochodową i stację kontroli pojazdów, Zainteresowany natomiast z zakresu transportu samochodowego. Powyższe zmusiło Wnioskodawcę i Jego małżonkę, aby do licytacji przystąpić jako osoby fizyczne małżonkowie, z zaznaczeniem, że dokonana transakcja nastąpi na prawach ustawowej wspólności majątkowej. Ponieważ Zainteresowanemu i małżonce bardzo zależało na udziale w licytacji zgodzili się na podyktowane warunki. Licytację wygrali. Sąd w swoim postanowieniu przysądził prawo własności nieruchomości gruntowej na rzecz nabywców, tj. małżonków na prawach ustawowej współwłasności. W ślad za tym komornik w tym roku wystawił fakturę na rzecz małżonków, nie podając NIP-u żadnego z małżonków. Do licytacji Zainteresowany przystąpił tylko i wyłącznie po to, aby również w tym miejscu prowadzić działalność gospodarczą. Nieruchomość jest położona w miejscowości, w której żona Wnioskodawcy już prowadzi działalność gospodarczą o tym samym charakterze. Zakup zabezpieczał małżonków przed wykupem nieruchomości przez konkurencyjne firmy. Wnioskodawcy bardzo zależy, aby wylicytowana nieruchomość mogła zostać wpisana w całości do środków trwałych Jego firmy i aby to Zainteresowanemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od dokonanej transakcji. Wnioskodawca nadmienia, że zarówno wadium, jak i cała pozostała część ceny nabycia została zapłacona z bankowego konta firmowego Zainteresowanego, co również świadczy o intencji Zainteresowanego. Komornik jednak nie wyraża zgody na wystawienie faktury tylko na firmę Wnioskodawcy. Wyłącznie Zainteresowany będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00