Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2016, sygn. ITPP2/4512-1092/15/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-1092/15/AW

Czy prawidłowe jest wystawienie przez wynajmującego lokal faktury korygującej w miesiącu, w którym uprawomocni się ugoda, i rozliczenie tej faktury korygującej w miesiącu otrzymania jej przez najemcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2015 r. (data wpływu 24 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących w związku z zawarciem ugody sądowej oraz prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących w związku z zawarciem ugody sądowej oraz prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, prowadząc działalność, zawarła długoletnią umowę najmu pomieszczeń użytkowych i co miesiąc wystawiała fakturę na wynajem. W związku z rozwojem swojej działalności najemca poczynił znaczne nakłady na wynajmowane pomieszczenia. W listopadzie 2012 r. najemca zażądał pomniejszenia czynszu lub zwrotu poniesionych kosztów pod rygorem zaprzestania płatności za bieżące faktury. Od grudnia 2012 r. najemca zaprzestał regulowania należności. W związku z brakiem płatności za najem Spółka skierowała do sądu pozwy o zapłatę kolejnych faktur. Po kilkunastu miesiącach, strony doszły do porozumienia co do obniżenia czynszu najmu za ostatnie 36 miesięcy. Uzgodniono, że wystawione zostaną faktury korygujące wartość faktur czynszowych o wartość pomniejszonych nakładów. Termin posiedzenia sądu w celu zawarcia przedmiotowej ugody wyznaczony został na grudzień 2015 r. Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ppkt b ustawy o VAT, Spółka zamierza zaliczyć faktury korygujące do miesiąca grudnia, nie pomniejszając podatku VAT w poprzednich miesiącach i rozliczyć tę czynność w deklaracji VAT-7 składanej w miesiącu styczniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00