Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2015, sygn. DD9.8220.2.66.2015.SEW, Minister Finansów, sygn. DD9.8220.2.66.2015.SEW

Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2011 r. Nr IBPBI/1/415-142/11/ZK, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 27 kwietnia 2011 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Interpretacja wydana została na wniosek Pana B. O. z dnia 28 stycznia 2011 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że:

S. C. (dalej S.C.) i B. O. (dalej BO) są współwłaścicielami nieruchomości (gruntu), dalej łącznie nazywani Współwłaścicielami". Współwłaściciele posiadają po ½ udziału w nieruchomości. Nieruchomość została nabyta na mocy aktu notarialnego w dniu 03 lipca 1992r. SC nabył ½ udziału w nieruchomości w drodze umowy darowizny, a BO - ½ udziału w nieruchomości na mocy umowy sprzedaży. BO zapłacił cenę połowy udziału w nieruchomości w wysokości 2.500.000 zł (słownie: dwudziestu pięciu milionów starych złotych).Wartość drugiej połowy darowanego udziału w nieruchomości określono w akcie notarialnym również na kwotę 2.500.000 zł (słownie: dwudziestu pięciu milionów starych złotych) W księdze wieczystej współwłasność nieruchomości została określona w częściach ułamkowych, w wysokości po ½ udziału w nieruchomości. Zgodnie z księgą wieczystą współwłaścicielami nieruchomości są S.C. i BO. Współwłaściciele są jedynymi wspólnikami U. s.c. (dalej Spółka" lub U.). Spółka ta została założona w dniu 21 stycznia 1991r. Umową spółki U. podział Współwłaścicieli w udziale w zysku Spółki określono po równo - 50%. Za zobowiązania Spółki, Współwłaściciele odpowiadają solidarnie. Nabyta przez Współwłaścicieli nieruchomość nigdy nie została jednak wniesiona do Spółki (nie doszło do zawarcia umowy zmiany Spółki, w której zaznaczone byłoby, że nieruchomość (lub udział w nieruchomości) jest wnoszona do Spółki tytułem wkładu. Nie doszło też do zawarcia innej umowy cywilnoprawnej, na mocy której Współwłaściciele przekazywaliby udziały w nieruchomości na majątek spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00