Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2015, sygn. IPPP1/443-1301/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1301/14-2/AW
możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT usług doradztwa oraz usług licencyjnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2014 r. (data wpływu 5 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług doradztwa - jest prawidłowe;
- zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług licencyjnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług doradztwa oraz usług licencyjnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest podmiotem, którego główny przedmiot działalności stanowi zarządzanie tworzonymi przez siebie funduszami inwestycyjnymi. Działalność ta podlega zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: ustawa o VAT). Poza wyżej wymienioną działalnością Spółka świadczy również m. in. usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych oraz usługi doradztwa inwestycyjnego, które stanowią działalność poboczną w stosunku do głównej działalności Spółki.
Jedną z grup klientów korzystających z usług doradztwa inwestycyjnego świadczonych przez Spółkę są zakłady ubezpieczeń (dalej także: ubezpieczyciele), które nabywają tego rodzaju usługi na cele zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (dalej także: UFK), które tworzą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej. Usługi doradztwa inwestycyjnego mogą polegać między innymi na przygotowywaniu i przekazywaniu ubezpieczycielom rekomendacji dotyczących ustalania składu portfeli UFK, co w konsekwencji może się wiązać z koniecznością zakupu bądź sprzedaży przez ubezpieczyciela odpowiedniej liczby poszczególnych aktywów wchodzących w skład portfeli UFK.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right