Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2015, sygn. ILPB1/4511-1-831/15-2/AN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-831/15-2/AN

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji oraz sposobu ustalenia wartości początkowej wynajmowanego mieszkania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2015 r. (data wpływu 3 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie

  • zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia wartości początkowej wynajmowanego mieszkania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji oraz sposobu ustalenia wartości początkowej wynajmowanego mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

21 czerwca 2001 roku Wnioskodawca podpisał z deweloperem umowę na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. 14 stycznia 2004 roku aktem notarialnym stał się jego właścicielem. Mieszkanie przez 11 lat zamieszkiwał najpierw sam, a potem z rodziną, ponieważ w grudniu 2007 Zainteresowany zawarł związek małżeński. Posiada On z żoną wspólnotę małżeńską, ale mieszkanie pozostało jego własnością. W 2011 roku dokonał wraz z żoną zakupu połowy bliźniaka, którego remont dobiega końca i wkrótce się do niego przeprowadzi. Mieszkanie, o którym mowa na początku chce (formalnie jako jego właściciel) przeznaczyć na wynajem. Mieszkanie to przed zamieszkaniem było oczywiście najpierw przygotowane do zasiedlenia. Koszty tej operacji przekroczyły 30% wartości zakupu mieszkania. Niestety po ponad 11 latach Wnioskodawca nie posiada już odpowiedniej dokumentacji potwierdzonej fakturami. Posiada jedynie zestawienie poniesionych kosztów w arkuszu Excelowym, który oczywiście nie jest żadnym akceptowalnym dowodem poniesienia powyższych kosztów. Wynajmując powyższe mieszkanie Zainteresowany zamierza podatek od najmu w ramach najmu prywatnego rozliczać wg skali podatkowej stosując ewidencję przychodów i kosztów, w tym kosztów amortyzacji, oraz ewidencję środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00