Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2015, sygn. ILPP1/4512-1-294/15-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-294/15-4/AW

Podatek od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla transakcji przekazania aportem składników majątku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2015 r. (data wpływu 9 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla transakcji przekazania aportem składników majątku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla transakcji przekazania aportem składników majątku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 lipca 2015 r. o doprecyzowanie opisu stanu sprawy, korektę pytania oraz własnego stanowiska w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalności gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Dochody Wnioskodawcy opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W swojej działalności Wnioskodawca wykorzystuje zarówno zakupione, jak i wytworzone we własnym zakresie środki trwałe. W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca planuje wnieść część posiadanych aktywów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest udziałowcem, tytułem wkładu niepieniężnego. Należy podkreślić, że zespół wniesionych środków trwałych nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w myśl art. 551 Kodeksu Cywilnego. W zamian za powyższe składniki majątku, Wnioskodawca otrzyma dodatkowe udziały w spółce. Wartość nominalna udziałów zostanie określona w oparciu o wartość rynkową przekazanych składników majątku, które na FV stanowić będą wartość netto (bez uwzględnienia podatku VAT). Powyższa transakcja udokumentowana zostanie wystawionym przez Wnioskodawcę dokumentem sprzedaży (fakturą VAT). Kwota netto na FV odpowiadać będzie wartości nominalnej objętych udziałów. Kwota VAT będzie dla Wnioskodawcy kwotą VAT należnego (w myśl ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast u otrzymującego aport kwotą VAT naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00