Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2015, sygn. ILPP4/4512-1-32/15-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-32/15-2/BA

Momentu rozpoznania korekty z tytułu zwiększenia ceny świadczonych usług oraz zastosowania właściwego kursu waluty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 3 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu rozpoznania korekty z tytułu zwiększenia ceny świadczonych usług oraz zastosowania właściwego kursu waluty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu rozpoznania korekty z tytułu zwiększenia ceny świadczonych usług oraz zastosowania właściwego kursu waluty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (czynny podatnik VAT zarejestrowany w Polsce zarejestrowany na potrzeby unijne) udzielił Kontrahentowi z Holandii (czynny podatnik VAT zarejestrowany w Holandii zarejestrowany do VAT na potrzeby unijne) rabatu z góry na świadczone przez siebie usługi wykonania taśm transportowych w 2014 r. Świadczone przez Zainteresowanego usługi wykonywane są na materiale powierzonym od Kontrahenta. Wszystkie faktury sprzedażowe wystawiane są przez Wnioskodawcę w EURO oraz ze stawką VAT NP., zgodnie z art. 28b u.p.t.u. odwrotne obciążenie. Zgodnie z podpisaną umową (dnia 1 stycznia 2014 r.) jeżeli Kontrahent z Holandii nie osiągnie określonego obrotu w 2014 r. rabat zostanie mu cofnięty i na koniec okresu rozliczeniowego, tj. dnia 31 grudnia 2014 r. (roczny okres rozliczeniowy) zostanie wystawiona zbiorcza faktura korygująca in plus na świadczone usługi. Niestety Kontrahent nie zakupił od Zainteresowanego usług na określoną w umowie kwotę, przez co Wnioskodawca wystawił mu dnia 31 grudnia 2014 r. fakturę korygującą zwiększającą (zbiorcza faktura korygująca również została wystawiona w EURO). Faktury pierwotne zostały wystawione poprawnie i w momencie wystawiania faktur pierwotnych Zainteresowany nie posiadał wiedzy, czy Kontrahent z Holandii osiągnie minimalny obrót uprawniający go do rabatu. Zbiorcza faktura korygująca (zwiększająca) została wystawiona dnia 31 grudnia 2014 r. w EURO (zgodnie z warunkami umowy, rabat został cofnięty i nastąpiło uzgodnione zwiększenie ceny) oraz zaksięgowana na potrzeby podatku CIT-8 i deklaracji VAT-7 w bieżącym okresie, tj. 12/2014 i po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, tj. 4,3138 (a nie po kursie faktury pierwotnej). Zbiorcza faktura korygująca została odebrana przez kontrahenta tego samego dnia, tj. 31 grudnia 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00