Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2015, sygn. ITPP1/443-1617/14/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1617/14/BK
1. Czy wstęp na zajęcia fitness można opodatkować stawką podatku 8%? 2. Czy można stosować stawkę 8% na karnet (open) upoważniający do korzystania z siłowni oraz pozostałych miejsc w obiekcie tj. strefy saun i zajęć fitness?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2014 r. (data wpływu 23 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi związane z poprawą kondycji fizycznej z wykorzystaniem urządzeń (siłownia, fitness, sauna) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2014 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi związane z poprawą kondycji fizycznej z wykorzystaniem urządzeń (siłownia, fitness, sauna).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. W wynajmowanym obiekcie prowadzi Pan klub fitness, w którym mieszczą się: sala siłowni, strefa saun i sala fitness. Zajęcia fitness prowadzone są przez instruktora fitness. Klientom oferowane są wejściówki jednorazowe i karnety upoważniające do wstępu wyłącznie na siłownię lub wyłącznie na strefę saun oraz tylko na zajęcia fitness. Wszystkie tego typu karnety charakteryzują się okresem ważności i ilością wykupionych wejść na poszczególne sale. Ponadto oferowane są klientom karnety łączone (open) upoważniające klientów do korzystania z sali siłowni, strefy saun, zajęć fitness w nielimitowanej ilości przez okres 30 dni. Podczas zakupu karnetu klient nie deklaruje czy będzie korzystał tylko z wstępu na siłownię, saunę czy także z zajęć fitness, ponieważ ma w tym zakresie dobrowolność wyboru przez okres ważności karnetu. W związku z interpretacją ogólną z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, o których mowa w poz. 186 załącznika do ustawy wejściówki jednorazowe i karnety w zakresie wstępu do siłowni i strefy saun opodatkowuje Pan stawką podatku 8%. Natomiast karnety wstępu na sale fitness (zajęcia) opodatkowuje stawką 23% ze względu na niejednoznaczną informację w tym zakresie ww. interpretacji ogólnej. Karnety łączone (open) opodatkowuje Pan stawką 8%.