Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2015, sygn. ITPP2/4512-296/15/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-296/15/PS

Nieuznanie nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, opodatkowanie ich zbycia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2015 r. (data wpływu 16 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania zbywanej nieruchomości za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania zbywanej nieruchomości za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

I. Sp. z o. o. (dalej Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego, której celem było prowadzenie działalności deweloperskiej. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość zlokalizowaną na terenie T., wyodrębnioną w ramach dwóch ksiąg wieczystych i podzieloną na szereg działek gruntu (dalej Nieruchomość). Kupującym będzie V. Sp. z o. o., spółka prawa polskiego (Kupujący).

Nieruchomość znajduje się w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawcy. Na części działek posadowione są budynki znajdujące się w bardzo złym stanie technicznym, W większości częściowo wyburzone lub zdewastowane, grożące zawaleniem. Niektóre z budynków znajdują się w rejestrze zabytków. Intencją Kupującego jest realizacja projektu budowlanego na gruncie.

Wnioskodawca nabył Nieruchomość od osób fizycznych w ramach kilku transakcji kupna, mających miejsce w latach 2006-2007. Wnioskodawca planował realizację na Nieruchomości projektu deweloperskiego, jednak planowana działalność nie została przez Wnioskodawcę nigdy rozpoczęta. Aktywność Wnioskodawcy na Nieruchomości ograniczyła się do prac wyburzeniowych, usuwania gruzu, drobnych napraw instalacji elektrycznej w jednym z budynków oraz bieżącego utrzymania Nieruchomości (media, ochrona, sprzątanie, administracja, etc.). Budynki zlokalizowane na Nieruchomości stopniowo ulegały dalszej degradacji. Wnioskodawca, w ramach działalności ubocznej, wynajmował/wydzierżawiał niewielką część powierzchni Nieruchomości (tzn. części niektórych budynków oraz kawałek gruntu zajęty na parking) podmiotom gospodarczym. Nieruchomość nie została przez Wnioskodawcę w żaden sposób wyodrębniona w ramach prowadzonej przez niego działalności (organizacyjnie, finansowo, księgowo, czy gospodarczo), lecz stanowi spójną i jednolitą całość z resztą składników majątkowych Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00