Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2014, sygn. IPPP2/443-220/14-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-220/14-2/MM
opodatkowanie nieodpłatnego użyczenia pracownikom samochodów osobowych na cele prywatne oraz prawa do korekty podatku należnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa(Dz.U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 3 marca 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku opodatkowania nieodpłatnego użyczenia pracownikom samochodów osobowych na cele prywatne jest prawidłowe;
- prawa do korekty podatku należnego poprzez sporządzenie korekt deklaracji VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia pracownikom samochodów osobowych na cele prywatne oraz prawa do korekty podatku należnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
T. Polska Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka użytkuje samochody osobowe na podstawie zawartych przez nią (jako leasingobiorcę) umów leasingu operacyjnego. W związku z powyższym, Spółka otrzymuje faktury dokumentujące ww. usługi leasingu operacyjnego, na których wykazywane są kwoty VAT.
Mając na uwadze, że ww. samochody są wykorzystywane przez Wnioskodawcę dla celów działalności opodatkowanej VAT (niekorzystającej ze zwolnienia z VAT), Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymywanych od leasingodawców, Z uwagi jednak na charakter leasingowanych samochodów (samochody osobowe), Spółka dokonuje odliczenia jedynie części kwoty VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie usług leasingowych (co do zasady odliczenie dotyczy więc jedynie 60% kwoty VAT wykazanej na danej fakturze, nie więcej niż 6 tys. zł w odniesieniu do jednego samochodu). W szczególności, podejście takie było stosowane przez Spółkę w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., który to okres stanowi przedmiot niniejszego wniosku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right