Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2014, sygn. IPPP1/443-1349/13-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1349/13-2/IGo

Korekta podatku VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

We wrześniu 2008 roku X (zwane dalej również Stowarzyszeniem lub Wnioskodawcą) zaczęło użytkować wybudowany przez siebie budynek przedszkola, zaliczony przez Wnioskodawcę do podlegających amortyzacji środków trwałych (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym), którego wartość początkowa była większa niż 15.000,- zł.

Stowarzyszenie użytkowało budynek przedszkolny wyłącznie dla potrzeb świadczenia usług zwolnionych z VAT (usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez podmiot objęty systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty), nie miało więc prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w związku z jego budową i jak dotąd podatku tego faktycznie nie odliczało.

Jednakże w październiku 2013 roku, Stowarzyszenie wydzierżawiło budynek przedszkola wraz z gruntem, na którym budynek ten jest posadowiony, innemu podmiotowi. Dzierżawa gruntu wraz z budynkiem przedszkolnym stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej (obecnie 23%), wobec czego Stowarzyszenie wystawia dzierżawcy faktury VAT, nalicza i odprowadza do urzędu skarbowego podatek należny. Budynek przedszkola oddany jest w dzierżawę w całości, tj. dzierżawa stanowi 100% sposobu jego wykorzystywania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00