Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2014, sygn. IPTPP2/443-331/14-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-331/14-4/PR

moment powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet usługi turystycznej oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. zaliczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet usługi turystycznej oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. zaliczki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet usługi turystycznej oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. zaliczki. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 czerwca 2014 r. poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego oraz brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych dla dzieci i młodzieży w formie kolonii, obozów, rejsów. W związku z powyższym, dokonuje rozliczeń z tytułu podatku VAT na zasadach określonych w art. 119 ustawy, czyli na zasadzie VAT marża. W okresie poprzedzającym wykonanie usługi turystycznej, klienci zobowiązani są do wpłaty zaliczki na poczet rezerwowanej imprezy turystycznej w wysokości co najmniej 500 zł. Pozostałą część klient zobowiązany jest wpłacić na 2 tygodnie przed wyjazdem. Często klienci wpłacają zaliczkę, bądź pozostałą część w kilku ratach. Ponadto klient ma możliwość w każdym czasie dokupić tzw. fakultety lub z nich zrezygnować. Fakultety to dodatkowe atrakcje typu jazda na quadach lub paintball. Klienci w czasie już trwania imprezy turystycznej wykupują swoim dzieciom fakultety. Ponadto często klienci zmieniają opcje dojazdu z własnego na Wnioskodawcy i na odwrót. Dlatego dopiero po zakończeniu usługi turystyki Zainteresowany jest w stanie określić wartość całkowitą imprezy oraz dokonać obliczenia marży, biorąc pod uwagę rzeczywistą wartość usługi oraz rzeczywiste koszty stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki. W momencie wpłaty zaliczek koszty imprezy nie są możliwe do przewidzenia, a nawet ostateczna wartość imprezy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00