Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2014, sygn. ILPP2/443-998/14-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-998/14-2/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie momentu rozliczania faktury korygującej zwiększającej podatek

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 września 2014 r. (data wpływu 12 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu rozliczania faktury korygującej zwiększającej podatek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu rozliczania faktury korygującej zwiększającej podatek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu środków trwałych.

Spółka (będąca czynnym podatnikiem VAT) w ramach swojej działalności zawiera umowy traktowane dla celów podatkowych jako umowy leasingu operacyjnego, dla których obowiązek podatkowy w VAT powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 Ustawy o VAT.

Wnioskodawca dokonuje rozliczeń z podmiotami korzystającymi z przedmiotu umów leasingu operacyjnego (dalej: Korzystający) w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Co do zasady, Spółka wystawia faktury z dołu na ostatni dzień miesiąca, dla których określany jest termin płatności do 10 dnia następującego miesiąca.

Wysokość świadczeń w części zawieranych przez Wnioskodawcę umów wyrażona jest jako równowartość waluty obcej w polskich złotych. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu Spółki (dalej: OWUL), jeżeli wysokość świadczeń w umowie leasingu wyrażona jest w walucie obcej lub jako równowartość waluty obcej w złotych polskich i strony nie zastrzegły rozliczeń w walucie obcej, płatność następuje w złotych polskich, po przeliczeniu według kursu waluty bazowej z dnia poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu płatności, obowiązującym w banku Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00