Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2014, sygn. ILPP1/443-1083/13-5/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1083/13-5/NS

Czy sprzedaż kolejnych nieuzbrojonych działek bez wykorzystania prasy oraz biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sprzedaż nieuzbrojonych działek bez wykorzystania prasy oraz biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sprzedaż nieuzbrojonych działek bez wykorzystania prasy oraz biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pytanie oznaczone we wniosku nr 2). Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy i własnego stanowiska oraz określenie przedmiotu wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (jak określono w piśmie z dnia 18 lutego 2014 r.).

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą z przerwami od roku 2006 w zakresie handlu artykułami spożywczymi, która podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. W roku 2007 Zainteresowany nabył działkę rolną o powierzchni 1,70 ha. W roku 2008 Wnioskodawca nabył kolejny grunt rolny o powierzchni 1,22 ha, który powiększył Jego gospodarstwo rolne. Ww. działki nigdy nie były użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej, ani nie były ujęte w ewidencji środków trwałych. W roku 2011 Zainteresowany dokonał podziału gruntu rolnego, zakupionego jako majątek prywatny, o powierzchni 1,70 ha na 13 mniejszych działek. Jedna z nich stanowi wydzieloną drogę dojazdową do 12 pozostałych. W roku 2012 Uchwałą Rady Gminy uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (), w którym to planie teren ww. działek został uznany za działki rolne z prawem do zabudowy jednorodzinnej, szeregowej lub bliźniaczej. W październiku 2013 r. Wnioskodawca sprzedał jedną z działek wraz z udziałem w drodze dojazdowej. Przed sprzedażą Zainteresowany nie utwardzał drogi, jak również nie podłączył sieci wodnej, kanalizacyjnej ani prądu i nie zamierza tego rodzaju działań wykonywać. Działki nie zostały również ogrodzone, a przy sprzedaży Wnioskodawca nie korzystał z ogłoszeń w prasie ani z usług pośrednictwa biura nieruchomości. Teren sprzedawanych działek nie był wydzierżawiany, Zainteresowany nie pobierał również dopłat unijnych do nieużytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00