Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2014, sygn. ITPP2/443-1128/14-2/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1128/14-2/RS

Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i części do samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2014 r. (data wpływu 22 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 4 listopada 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i części do samochodu osobowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 4 listopada 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i części do samochodu osobowego.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zakład działa na mocy uchwały Rady Gminy. Do wykonywania zadań własnych gminy, Zakład posiada samochody służbowe, w tym dwa osobowe. Do jego głównych zadań należy m. in. utrzymanie wodociągów i zaopatrzenie w wodę, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz usuwanie ścieków komunalnych. Poza godzinami urzędowania Zakładu, wyznaczeni pracownicy pełnią tzw. dyżury telefoniczne. W tym celu mają do dyspozycji dwa samochody osobowe stanowiące własność Zakładu po to aby w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii (np. wodociągowej lub kanalizacyjnej), której usunięcie należy do obowiązków Zakładu, nie tracić czasu na dojazd do jego siedziby a bezpośrednio udać się na miejsce awarii. W czasie pełnienia dyżuru telefonicznego miejscem parkowania pojazdu służbowego jest miejsce zamieszkania pracownika pełniącego taki dyżur. Na chwilę obecną Zakład nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdów, o których mowa powyżej, gdyż nie odlicza VAT od zakupu paliwa do tych pojazdów. Zakład nie złożył do Urzędu Skarbowego informacji o tych pojazdach. Zasady użytkowania pojazdów służbowych przez pracowników określone są w regulaminie użytkowania samochodów służbowych. Ww. zasady mówią m. in., że samochód służbowy ma być wykorzystywany wyłącznie do zadań związanych z działalnością Zakładu. Ponadto pracownicy korzystający z samochodów służbowych posiadają własne pojazdy (samochody).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00