Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2014, sygn. ITPP2/443-1279/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1279/14/RS
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i pozostałych wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem marki Renualt Master.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 18 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 30 września 2014 r. (data wpływu), uzupełniony w dniu 11 grudnia 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i pozostałych wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem marki Renualt Master jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa i pozostałych wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem marki Renualt Master.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedmiotem wniosku jest ustalenie możliwości do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu paliwa i ponoszonych kosztów eksploatacyjnych samochodu o parametrach opisanych we wniosku. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego art. spożywczo-przemysłowymi. W marcu 2013 r. zakupił Pan do tego celu samochód ciężarowy marki Renualt Master, posiadający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą, klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju VAN. Dopuszczalna ładowność ww. pojazdu wynosi 1.256,00 kg., masa własna 2.244,00 kg, dopuszczalna masa całkowita 3.500,00 kg. W dniu 14 kwietnia 2014 r. uzyskał Pan zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, gdzie potwierdzono, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla VAT-1 i spełnia wymagania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Po przeprowadzeniu powyższego badania, udał się Pan do wydziału komunikacji, w celu uzyskania adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Niestety urzędnik wydziału komunikacji odmówił wniesienia adnotacji VAT-1 argumentując, że tego typu wpisu może dokonać tylko dla pojazdów tzw. wielozadaniowych, a nie dla VAN. W związku z zaistniałą sytuacją chciałby Pan uzyskać pewność, że może w pełni odzyskiwać VAT naliczony od zakupu paliwa i kosztów eksploatacji omawianego pojazdu. Prawidłowość odliczeń potwierdzają, w czasie prowadzonych rozmów konsultacyjnych, pracownicy tut. urzędu skarbowego. Jednak dla pewności poradzono Panu zwrócić się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej do Izby Skarbowej w Bydgoszczy, jako właściwego organu do wydania rozstrzygnięć w sprawach spornych, wynikających z właściwego rozumienia przepisów art. 86a ustawy o VAT. Na zakończenie chciałby Pan poinformować, że powyższy pojazd wykorzystywany jest tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W pojeździe tym znajdują się 3 miejsca w jednym rzędzie w oddzielonej kabinie od skrzyni ładownej. Dopuszczalna ładowność 1.256,00 kg wynika z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Do czasu rozstrzygnięcia kwestii odliczenia nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Dla celów prywatnych wykorzystuje Pan samochód osobowy marki Nissan Primera.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right