Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2014, sygn. ITPP1/443-735/14/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-735/14/DM

podatek od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności opisanych w pkt 3 i 4 i z tytułu czynności opisanych w pkt 1, 2 i 5.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2014 r. (data wpływu 1 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego:

  • z tytułu czynności opisanych w pkt 3 i 4 jest prawidłowe,
  • z tytułu czynności opisanych w pkt 1, 2 i 5 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną materiałów budowlanych, prowadzi także sprzedaż na allegro w sklepie internetowym, dlatego też towar jest wysyłany przez kuriera (przewoźnika do klienta). Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług kurierskich i przewozowych. Zgodnie z Regulaminem Świadczeń Usług, firma przewozowa odpowiada za utratę ubytek lub uszkodzenie przesyłki od momentu przyjęcia jej do przewozu aż do wydania na zasadach i w granicach przewidzianych w Prawie przewozowym. Wnioskodawca nie posiada żadnych umów regulujących przeniesienie praw do dysponowania towarem jako właściciel. Ze względu na wysyłkę towarów do klienta poprzez firmę kurierską występują sytuacje, że towar zostaje nadany kurierowi ostatniego dnia roboczego danego miesiąca, zaś dotrze do klienta dopiero w następnym miesiącu. Faktury do takich dostaw zostają wystawione w dniu nadania towaru kurierowi i włożone do paczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00