Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2014, sygn. ITPP1/443-926/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-926/14/MN
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania środków zgromadzonych na otwartym rachunku powierniczym do dyspozycji Wnioskodawcy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2014 r. (data wpływu 6 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania środków zgromadzonych na otwartym rachunku powierniczym do dyspozycji Wnioskodawcy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania środków zgromadzonych na otwartym rachunku powierniczym do dyspozycji Wnioskodawcy.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą także w przedmiocie realizacji przedsięwzięć deweloperskich w rozumieniu pkt 6 art. 3 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. W ramach działalności, o której mowa wyżej, Wnioskodawca celem dokonania sprzedaży lokali mieszkalnych powstałych w wyniku prowadzenia działalności deweloperskiej, zawierać będzie umowy deweloperskie z ich nabywcami. W ramach rzeczonych umów, nabywcy zobowiązani będą dokonywać na rzecz Wnioskodawcy wpłat rat wymaganych na poczet ceny sprzedaży tych lokali jeszcze przed datą dokonania dostawy tych lokali przez Wnioskodawcę. Jednocześnie Wnioskodawca, celem ustanowienia wymaganego przywołaną wyżej ustawą z dnia 16 września 2011 r. zabezpieczenia, zawarł umowę o prowadzenie otwartego rachunku powierniczego w rozumieniu tej ustawy, na który to rachunek realizowane będą przedmiotowe wpłaty. Umowa prowadzenia tego rachunku przewiduje wypłatę zdeponowanych tam środków na rzecz Wnioskodawcy, wyłącznie zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia określonym w uprzednio wskazanych umowach deweloperskich, przy czym harmonogram ten określa datę i wysokość wypłat w odniesieniu do poszczególnych zakończonych etapów budowy, bez względu na dzień i łączną wartość wpłat dokonanych przez nabywcę na ten rachunek. W konsekwencji Wnioskodawca będzie mógł dysponować środkami zgromadzonymi na przedmiotowych rachunkach w sposób ograniczony. W konsekwencji pomimo, iż uprzednio określona umowa prowadzenia rachunku bankowego dla Wnioskodawcy skutkuje otwarciem rachunku bankowego (w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe) stanowiącego własność Wnioskodawcy, to jednak dysponowanie przez Wnioskodawcę środkami tam zgromadzonymi ograniczone jest wyłącznie do kwot wypłacanych przez bank prowadzący ten rachunek, zgodnie z przedstawionym harmonogramem i akceptacją banku uprawnionego do dokonywania kontroli zgodności wypłat ze stanem faktycznym zawansowania prac. Na gruncie powyższego kwestią istotną dla Wnioskodawcy pozostaje interpretacja dyspozycji art. 19 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych wpłat nabywców przedmiotowych lokali mieszkalnych, realizowanych na poczet dostawy tych lokali lecz przed datą ich dostawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right