Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2014, sygn. ITPP1/443-1149/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1149/13/MS

Prawo do rejestracji jako podatnik VAT czynny w związku ze świadczeniem usług rolniczych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2013 r. (data wpływu 7 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny w związku ze świadczeniem usług rolniczych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny w związku ze świadczeniem usług rolniczych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wspólnie z mężem prowadzi Pani gospodarstwo rolne, które jest wspólną własnością. Nie posiadają Państwo rozdzielności majątkowej, odrębnego gospodarstwa rolnego. Do 2005 r. zarówno Pani, jak i mąż posiadali status rolników ryczałtowych. Od tego czasu mąż zrezygnował jednak ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług oraz ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

W 2011 r. zawarła Pani z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę, w której zobowiązała się Pani zrealizować inwestycję w ramach działania R., polegającą na zakupie kultywatorów i świadczeniu usług w zakresie wynajmu wraz z obsługą (w ramach kodu PKD 01.61.Z). Dzięki temu uzyskała Pani wsparcie, polegające na refundacji części kosztów poniesionych na zakup maszyn rolniczych. Celem tej pomocy jest powstanie i wspieranie rozwoju pozarolniczych źródeł dochodów wśród rolników. W celu rozpoczęcia ww. działalności gospodarczej zarejestrowała się Pani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej działalność gospodarczą prowadzoną w ramach kodu PKD 01.61.Z i dokonała Pani zakupu kultywatorów oraz wystąpiła z wnioskiem o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym związanej z zakupem środka trwałego. W tym samym czasie również Pani mąż otrzymał pomoc w ramach działania R. i zarejestrował działalność gospodarczą (w ramach kodu PKD 01.61.Z) i dokonał zakupu siewnika do uprawy bezorkowej oraz wystąpił z wnioskiem o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Faktury VAT dotyczące nabycia kultywatorów, zakupionych przez Panią celem świadczenia usług, polegających na wynajmie maszyn wraz z obsługą w ramach prowadzonej wspieranej przez ARiMR działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach kodu PKD 01.61.Z, zostały wystawione na Panią (Pani dane wskazano jako dane nabywcy). Sprzedaż usług świadczonych kultywatorem jest dokonywana przez Panią i to Pani wystawia faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00