Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2013, sygn. IPTPP4/443-639/13-2/JM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-639/13-2/JM

Sprzedaż nieruchomości zabudowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Łodzi 2 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która polega na świadczeniu usług wyłącznie opodatkowanych, przedsiębiorca (zwany dalej: X) nabył 1 marca 2005 roku od innego przedsiębiorcy (zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług) nieruchomość gruntową wraz z trwale związanymi z nią budynkami i budowlami: budynek administracyjny, budynek stacja duża, budynek stacja mała (obecnie biuro), budynek stacja paliw (obecnie tylko budynek magazynowy), wiata stalowa, utwardzenie placu, ogrodzenie, utwardzenie placu manewrowego, kanalizacja zewnętrzna, kanalizacja c.o. stacji obsługi (obecnie zlikwidowana), dół gnilny (szambo). Dla udokumentowanie tej transakcji, X otrzymało fakturę VAT. Zgodnie z jej treścią, sprzedaż ww. nieruchomości została zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT) w brzmieniu obowiązującym na dzień 1 marca 2005 r. Z uwagi na to, że przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony (zwolnienie od podatku) trudno jest rozpatrywać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem i doktryną należy przyjąć, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, albowiem podatek naliczony nie wystąpił jako taki. Zakupione nieruchomości zostały w dniu zakupu przyjęte do użytkowania (dowód OT z 1 marca 2005 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00