Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2013, sygn. ITPP2/443-531/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-531/13/AK
Zwolnienie od podatku sprzedanej nieruchomości zabudowanych czy niezabudowanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wspólnie z żoną, w ramach wspólności małżeńskiej, jest Pan właścicielem nieruchomości zabudowanej. Obejmuje ona trzy działki wpisane do jednej księgi wieczystej (o pow. 6.446 m&², 34 m&², 69 m&²), na których znajdują się budynki i budowle związane do roku 1997 z działalnością spółki, a także budynek mieszkalny oraz wpisaną w odrębną księgę wieczystą działkę niezabudowaną o pow. 20 m&².
Prawo użytkowania wieczystego powyższych gruntów zostało nabyte od spółki w dniu 7 kwietnia 1997 r. W ramach tej transakcji, sprzedaż budynków i budowli zlokalizowanych na gruncie (z wyłączeniem budynku mieszkalnego) została zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym w dacie transakcji. Dotyczyło to przeniesienia własności (zgodnie z aktem notarialnym): 3 budynków produkcyjnych, budynku acetylenowni, budynku trafostacji, magazynów karbidu i lakierów, budynku magazynowego, budynku biurowego, wiaty drewnianej, osłony śmietnikowej, a także placu przemysłowego i parkanu. W przeważającej części były one przedmiotem umów najmu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right