Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2013, sygn. ITPB2/415-302b/13/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-302b/13/MK

Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego odszkodowanie, które zaproponował przedstawiciel za wyrażenie zgody na wejście na działkę, za wszelkie powstałe szkody w związku z przeprowadzeniem niezbędnych prac dotyczących budowy niezbędnych urządzeń i mogących powstać w przyszłości szkód w związku z prowadzeniem niezbędnych napraw, remontów i konserwacji, za ustanowienie służebności w postaci wyrażenia zgody i dostęp do linii, urządzeń, wypłacone również na podstawie zawartej notarialnie ugody zwolnione będzie z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnie z żoną jest Pan właścicielem gruntów rolnych o pow. 1,9670 ha wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne zajęte pod uprawy polowe. Na gruntach tych znajdują się linie i słupy energetyczne oraz światłowodowe należące do bliżej nieokreślonych firm. W 2012 r. zgłosił się do Państwa przedstawiciel pewnej firmy informując, że są zainteresowani ich gruntem i chcą prowadzić inwestycje na istniejących liniach i budowę nowych obiektów wytwarzających prąd. Prace, jak określił, spowodują zniszczenia części upraw a wybudowane obiekty całkowicie uniemożliwią użytkowanie części gruntu, gdyż firma będzie musiała mieć bezpośredni dostęp do znajdujących się obiektów po ich wybudowaniu. Za spowodowane zniszczenia, wyłączenie gruntu rolnego z upraw rolnych, obniżenie wartości grunt i straty poniesione z ww. tytułu firma, jak określił przedstawiciel, na podstawie zawartej ugody, porozumienia, umowy lub innego dokumentu wypłaci odszkodowania. Przedstawiając propozycję ugody podkreślił, że w przypadku uzyskania niezbędnych dokumentacji na inwestycje, firma będzie miała ograniczenia czasowe w związku z tym, by uzyskać szybkie pozwolenie na wejście na grunt proponują zawarcie umowy u notariusza. Z powodu licznych rozbieżności powstałych na tle art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poinformował Pan rozmówcę, że forma, rodzaj, sposób, treść porozumienia, umowy i ugody w ww. sprawie oraz to, czy w ogóle dojdzie do zawarcia jakiegokolwiek dokumentu będzie zależała od interpretacji jaką otrzyma, występując do Krajowej Informacji Podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00