Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2012, sygn. IPPP2/443-678/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-678/12-2/BH

podstawą opodatkowania jest dyskonto czyli różnica pomiędzy ceną wartości nominalnej a kwotą zapłaconą

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2012 r. (data wpływu 20.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług factoringu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług factoringu.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Przedmiotem działalności Spółki dalej Wnioskodawca jest udzielanie finansowania na różnego rodzaju inwestycje. Działalność Wnioskodawcy opiera się głównie na leasingu. Obecnie Wnioskodawca planuje prowadzić działalność polegającą na finansowaniu kontrahentów również poprzez zakup ich wierzytelności handlowych. Kontrahentami Wnioskodawcy będą, co do zasady, inni leasingodawcy (lub wydzierżawiający). Wnioskodawca będzie nabywał niewymagalne wierzytelności leasingowe (wierzytelności z tytułu dzierżawy). Wierzytelności te będą miały charakter bezwarunkowy i bezsporny, co do prawa i terminu wymagalności oraz których podstawa prawna i termin płatności nie będą budziły wątpliwości. Dłużnicy kontrahentów będą informowani o dokonanej cesji wierzytelności.

Cena sprzedaży zostanie ustalona w kwocie niższej od wartości nominalnej nabywanych wierzytelności. Różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a ceną ustaloną w umowie (dyskonto) będzie stanowiła wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu świadczenia usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00