Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ILPP1/443-920/12-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-920/12-2/KG
ustalenie podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku Wnioskodawcy niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej częścido spółki kapitałowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku przedsiębiorstwa niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku przedsiębiorstwa niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług organizacji targów, wystaw i kongresów w Polsce i za granicą.
Zainteresowany planuje dokonać restrukturyzacji w zakresie formy prowadzonej działalności. W związku z planowaną restrukturyzacją możliwe jest, że Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w postaci (i) prawa majątkowego (mającego zdolność aportową i mieszczącego się w katalogu wartości niematerialnych i prawnych) oraz/lub (ii) środków trwałych (dalej łącznie zwane: Przedmiotem aportu), do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa), który następnie będzie wykorzystywany przez Spółkę kapitałową w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu nie będzie jednak stanowił przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. W zamian za wkład niepieniężny Wnioskodawca uzyska udziały w Spółce kapitałowej, o określonej w umowie spółki wartości nominalnej, która może być niższa od rynkowej wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego. W takim przypadku, różnica między wartością nominalną wydanych udziałów a wartością rynkową przedmiotu wkładu (Przedmiotu aportu) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki kapitałowej (mechanizm agio). Powyższy mechanizm znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku jeżeli Wnioskodawca dokona jednej czynności aportu wnosząc całość Przedmiotu aportu do Spółki, jak i w sytuacji jeżeli Przedmiot aportu zostanie wniesiony do Spółki w drodze dwóch odrębnych wkładów, tj. odrębnie ww. prawo majątkowe oraz środki trwałe (Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji jak zostanie przeprowadzona niniejsza transakcja).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right