Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2012, sygn. ITPP1/443-1076/12/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1076/12/TS
Czy badania są w całości zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykonywanych badań jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykonywanych badań.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej) świadczy usługi medyczne w zakresie umowy zawartej z NFZ oraz wykonuje badania wstępne, okresowe i kontrolne dla pracowników, wynikające z art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy, w ramach umów zawartych z zakładami pracy. Zasady realizacji obowiązku wykonania badań reguluje akt wykonawczy do Kodeksu pracy rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Specyfika wykonywanych zadań wynikających z obowiązków pracowniczych sprawia, że na wielu stanowiskach pracy wymagana jest od pracowników pełna sprawność psychoruchowa. Dotyczy to m.in. kierowców, pracowników obsługujących ciężki sprzęt budowlany, żurawie, platformy hydrauliczne. Dla tej kategorii pracowników badania profilaktyczne (wstępne lub okresowe) obejmują testy sprawności psychoruchowej (poz. 2 działu V załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r.). Testy sprawności psychoruchowej wykonywane są przez psychologa na podstawie skierowania wydanego przez lekarza medycyny pracy. Badania są przeprowadzane w ramach kompleksowych badań medycyny pracy. Wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań jest niezbędne do dopuszczenia pracownika do pracy na określonym stanowisku. Również kierowcy wykonujący przewozy drogowe (zgodnie z ustawą o transporcie drogowym) w ramach badań profilaktycznych mają obowiązek poddania się badaniom, mającym na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania wykonuje psycholog w ramach zawartej umowy cywilnoprawnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right