Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2011, sygn. IPPP1-443-828/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-828/11-2/JL
Opodatkowanie zwrotu cesjonariuszowi przez cedenta kosztów procesowych poniesionych na jego rzecz.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione w złożonym wniosku (data wpływu 19.05.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu cesjonariuszowi przez cedenta kosztów procesowych poniesionych na jego rzecz - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.05.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu cesjonariuszowi przez cedenta kosztów procesowych poniesionych na jego rzecz.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka Sp. z o.o. (zwana nalej Spółką) prowadzi działalność m.in. w zakresie obrotu wierzytelnościami, w ramach której zawiera umowy powierniczego przelewu wierzytelności. Spółka występuje jako Cesjonariusz, nabywając wierzytelności przysługujące Cedentowi w stosunku do jego dłużnika. Celem zawarcia umowy przelewu wierzytelności jest nabycie przez Spółkę wierzytelności w celu jej windykacji od dłużnika wierzytelności na rzecz Cedenta, w zamian za wynagrodzenie należne z tego tytułu Spółce. Wynagrodzenie umowne przysługujące Spółce w związku z wykonaniem umowy wynosi określony procent (np. 10%) kwoty stanowiącej należność główną wierzytelności oraz określony procent (np. 50%) od odsetek, odzyskanych od dłużnika. Powyższe wynagrodzenie stanowi kwoty netto, do których doliczany jest przez Spółkę podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki podstawowej. Prawo do tego wynagrodzenia przysługuje Spółce (Cesjonariuszowi) z chwilą odzyskania wierzytelności objętych niniejszą umową od dłużnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right