Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2011, sygn. ILPP2/443-1365/11-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1365/11-2/MN
Opodatkowanie opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej pobieranej na podstawie umowy cywilnoprawnej przez jednostkę budżetową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy reprezentowany przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 27 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie opodatkowania opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej przez podmioty gospodarcze,
- jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej przez jednostki budżetowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną Gminy i urzędem zarządcy drogi, działającą na zasadach określonych dla jednostek budżetowych. Przedmiotem działalności podstawowej jest m.in.: zarządzanie drogami publicznymi; utrzymanie i ochrona dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich; przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, drogowych obiektów inżynierskich, torowisk tramwajowych oraz infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, a także pobieranie opłat i kar pieniężnych za zajęcie pasa drogowego. Zainteresowany jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7. Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, z zastrzeżeniem ust. 7 oraz zgodnie z art. 40, jednostka wykonuje swoje obowiązki. W zakresie tych czynności pobiera m.in. opłaty i kary za zajęcie pasa drogowego. Przedmiotowe opłaty i kary inkasuje na podstawie decyzji administracyjnych. Są to czynności publicznoprawne niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r.; Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Z podmiotami zajmującymi na wyłączność pas drogowy dróg wewnętrznych zawierane są umowy o charakterze cywilnoprawnym. W tym zakresie jednostka występuje jako podatnik podatku od towarów i usług. Za wykonywane czynności wystawia podmiotom, w tym również jednostkom budżetowym, faktury VAT z zastosowaniem 23% stawki podatku.