Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2011, sygn. ILPP1/443-1192/11-4/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1192/11-4/MS

Opodatkowanie środków pieniężnych przekazanych Wnioskodawczyni na pokrycie zobowiązań kupujących względem x.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 7 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania środków pieniężnych przekazanych Wnioskodawczyni na pokrycie zobowiązań kupujących względem x jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania środków pieniężnych przekazanych Wnioskodawczyni na pokrycie zobowiązań kupujących względem x.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zamierza sprzedawać towary wysyłkowo. W ramach dostawy towarów Zainteresowana będzie świadczyła usługi akcesoryjne, za które będzie pobierana dodatkowa opłata, a które będą po prostu wliczone w cenę towaru. Będą to np. koszty opakowania. Wnioskodawczyni zamierza wysyłać towar na dwa sposoby w jednym przypadku kupujący zapłaci za usługę przesyłki bezpośrednio u kuriera, który wystawi fakturę na kupującego. W drugim, którego dotyczy to zapytanie, Zainteresowana zawrze na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa w imieniu i na rachunek kupującego umowę o świadczenie usług pocztowych z x. Zgodnie z umową, kupujący przekaże Wnioskodawczyni pieniądze, aby w jego imieniu i na jego rachunek Zainteresowana mogła skutecznie zawrzeć umowę z x (Wnioskodawczyni zakupi usługę z x) w imieniu i na rachunek kupującego (tzn. kupujący zawrze umowę z x o przesyłkę towaru, który Zainteresowana mu sprzedaje). Odbiorca-kupujący przekazuje Zainteresowanej należność za towar przelewem. Odbiorca-kupujący przelewa na rachunek bankowy Wnioskodawczyni pieniądze, którymi Zainteresowana płaci w jego imieniu i na jego rachunek jako jego pełnomocnik x za zakupioną przez tegoż odbiorcę-kupującego usługę pocztową. Umowę z x Wnioskodawczyni będzie zawierać jako pełnomocnik kupującego i płaci również jako jego pełnomocnik. Zgodnie z Kodeksem cywilnym odbiorca ma obowiązek przekazać pełnomocnikowi środki potrzebne do dokonania czynności prawnej objętej pełnomocnictwem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00