Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2011, sygn. ILPB2/415-416/09/11-S/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-416/09/11-S/WM

Czy wniesienie przez Zainteresowanego do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji spowoduje po stronie Wnioskodawcy jako osoby fizycznej przychód podatkowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1629/09 stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji do spółki osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, w celu prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia polegającego na zakupie inwestycyjnym nieruchomości, zamierza wraz ze Swoją małżonką założyć spółkę jawną. Między Wnioskodawcą, a Jego małżonką istnieje rozdzielność majątkowa. Wnioskodawca, tytułem wkładu do spółki jawnej zamierza wnieść akcje spółki, które są wyłącznie Jego własnością (w szczególności nie są elementem majątku wspólnego małżonków, ani przedmiotem innej formy współwłasności). Małżonka Wnioskodawcy, tytułem wkładu do spółki jawnej, wniesie akcje tej samej spółki, które również są wyłącznie jej własnością. Liczba akcji, a zatem również wartość nominalna akcji wnoszonych przez małżonków będzie równa (w proporcji 50/50), natomiast udział w zysku spółki jawnej Wnioskodawcy i Jego małżonki, określony w umowie spółki jawnej, będzie różny (w proporcji 55/45). W związku z wniesieniem akcji do spółki jawnej, Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki jawnej i Jego dochody z tytułu udziału w spółce jawnej będą podlegały stosownemu opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00