Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2011, sygn. IBPP1/443-1122/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1122/10/AW
Faktury korygujące zwiększające i zmniejszające podstawę opodatkowania przy umowie leasingu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2010r. (data wpływu 18 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podstawy opodatkowania wynikającej z umowy leasingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 listopada 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podstawy opodatkowania wynikającej z umowy leasingu.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 lutego 2011r.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu środków trwałych. W ramach tej działalności Spółka zawiera umowy leasingu finansowego, których postanowienia przewidują, że:
- z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu Umowy zostanie przeniesione na korzystającego lub
- po upływie podstawowego okresu Umowy strony zawrą umowę sprzedaży środka trwałego, na podstawie której prawo własności w odniesieniu do środka trwałego zostanie przeniesione przez Spółkę na korzystającego.
Powyższe zapisy, jak i okoliczność, iż zgodnie z Umową odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb podatku dochodowego od wartości początkowej środka trwałego dokonuje Korzystający, są podstawą, dla uznania, że wydanie środka trwałego w ramach Umowy winno być potraktowane jako dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.