Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2011, sygn. ITPP2/443-379a/11/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-379a/11/AF

Zwolnienie od podatku i stawka podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia w 2011 r. udziału w prawie własności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia w 2011 r. udziału w prawie własności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka nabyła w 2006 r. od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, nieruchomość zabudowaną budynkiem w trakcie budowy (stan surowy zamknięty). Przy nabyciu tej nieruchomości nie odliczała podatku naliczonego, bowiem podatek taki - z uwagi na status zbywcy - nie został w ogóle naliczony. Po dniu nabyciu nieruchomości Spółka nabywała i prowadziła dalsze prace budowlane i budowlano-montażowe w celu wykończenia nieruchomości. Przy nabyciu tych towarów i usług służących dokończeniu budowy budynku odliczała podatek naliczony, jako że cały budynek miał służyć sprzedaży opodatkowanej wykonywanej przez Spółkę.

W budynku znajdują się trzy samodzielne lokale: na parterze budynku samodzielny lokal użytkowy oraz pomieszczenie garażowe. Na piętrze budynku znajdują się dwa samodzielne lokale o charakterze mieszkalnym, które obecnie są wykorzystywane przez Spółkę na cele inne niż mieszkalne. Przedmiotowy budynek od momentu oddania go do używanie nie był przedmiotem najmu, dzierżawy ani innej umowy stanowiącej podstawę prawną czynności podlegającej opodatkowaniu. W budynku nie ustanowiono odrębnej własności żadnych lokali. Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie tej nieruchomości wydano w dwóch etapach po zakończeniu prac budowlanych, odrębnie dla części usługowej i odrębnie dla części mającej charakter mieszkalny. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie części usługowej została wydana w dniu 28 stycznia 2008 r., zaś decyzja o użytkowaniu części mającej charakter mieszkalny została wydana w dniu 26 czerwca 2009 r. Powierzchnia części usługowej, zgodnie z wydaną decyzją o użytkowaniu, wynosi 227,10 m, zaś powierzchnia części mającej charakter mieszkalny, zgodnie z wydaną decyzją o użytkowaniu, wynosi 252,30 m. Spółka zamierza w przyszłości zbyć ten budynek w ten sposób: w 2011 r. dokona zbycia udziału w prawie własności opisanej wyżej nieruchomości w wysokości 1/2; w konsekwencji tego zbycia powstanie współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych, w 2012 r. dokona zbycia udziału w prawie własności opisanej wyżej nieruchomości w postaci przysługującego jej udziału w prawie własności w wysokości 1/2. Zbycie może nastąpić na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00