Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2010, sygn. ILPP1/443-1057/10-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1057/10-2/NS
Ustalenie podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. w ramach działalności posiada wytworzone przez siebie Znaki Towarowe, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, w związku z czym Zainteresowanemu zostało udzielone prawo ochronne na te wartości niematerialne i prawne (dalej: prawa ochronne do Znaków Towarowych), zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. u. Nr 49, poz. 508 ze zm.), dalej: PWP. w związku z planowaną restrukturyzacją Wnioskodawca zamierza wnieść prawa ochronne do Znaków Towarowych jako wkład niepieniężny do polskiej spółki kapitałowej (sp. z o.o.), które następnie będą wykorzystywane przez spółkę w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu zostanie wyceniony na poziomie rynkowym (Zainteresowany przyjmuje wartość przykładową, ilustrującą mechanizm na poziomie 1.000 PLN, co nie oznacza, że w praktyce kwota ta nie może być inna), zaś umowa spółki będzie precyzować, iż w przypadku przedmiotowego wkładu niepieniężnego obejmowane udziały będą odpowiadały wartości netto aportu. w zamian za aport (tj. jako zapłatę za aport) Wnioskodawca otrzyma od spółki po pierwsze udziały o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości składników aportu (tj. przykładowej 1.000 PLN) oraz dopłatę w gotówce, odpowiadającą kwocie podatku VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia aportu (zgodnie z przykładem byłoby to 220 PLN, gdyż transakcja aportu będzie podlegała opodatkowaniu stawką 22%). w związku z tym należy przyjąć, że całkowite wynagrodzenie za aport, otrzymane przez Zainteresowanego będzie odpowiadało wartości aportu (w podanym przykładzie byłoby to 1.000 PLN) oraz wartości otrzymanej dopłaty gotówkowej (tj. 220 PLN).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right