Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2010, sygn. ILPP1/443-1057/10-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1057/10-2/NS

Ustalenie podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. w ramach działalności posiada wytworzone przez siebie Znaki Towarowe, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, w związku z czym Zainteresowanemu zostało udzielone prawo ochronne na te wartości niematerialne i prawne (dalej: prawa ochronne do Znaków Towarowych), zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. u. Nr 49, poz. 508 ze zm.), dalej: PWP. w związku z planowaną restrukturyzacją Wnioskodawca zamierza wnieść prawa ochronne do Znaków Towarowych jako wkład niepieniężny do polskiej spółki kapitałowej (sp. z o.o.), które następnie będą wykorzystywane przez spółkę w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu zostanie wyceniony na poziomie rynkowym (Zainteresowany przyjmuje wartość przykładową, ilustrującą mechanizm na poziomie 1.000 PLN, co nie oznacza, że w praktyce kwota ta nie może być inna), zaś umowa spółki będzie precyzować, iż w przypadku przedmiotowego wkładu niepieniężnego obejmowane udziały będą odpowiadały wartości netto aportu. w zamian za aport (tj. jako zapłatę za aport) Wnioskodawca otrzyma od spółki po pierwsze udziały o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości składników aportu (tj. przykładowej 1.000 PLN) oraz dopłatę w gotówce, odpowiadającą kwocie podatku VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia aportu (zgodnie z przykładem byłoby to 220 PLN, gdyż transakcja aportu będzie podlegała opodatkowaniu stawką 22%). w związku z tym należy przyjąć, że całkowite wynagrodzenie za aport, otrzymane przez Zainteresowanego będzie odpowiadało wartości aportu (w podanym przykładzie byłoby to 1.000 PLN) oraz wartości otrzymanej dopłaty gotówkowej (tj. 220 PLN).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00