Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2010, sygn. ILPP2/443-1132/10-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1132/10-3/MR

Czy udzielone bonifikaty wykazane prawidłowo w rozbiciu na stawki VAT w raportach fiskalnych pomniejszą podstawę opodatkowania podatkiem od towarów usług i należny podatek VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2010 r. (data wpływu 21 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie bonifikat zmniejszających podstawę opodatkowania i należny podatek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie bonifikat zmniejszających podstawę opodatkowania i należny podatek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży farmaceutyków (apteka). Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Stosuje bonifikaty dla klientów przy sprzedaży niektórych leków z cenami umownymi i urzędowymi. Bonifikata udzielana jest stałym klientom i na wybrane leki, nie zależy od wielkości zakupów. Polega na obniżeniu ostatecznej kwoty, którą klient powinien zapłacić. Obecnie obniżka ceny ze sprzedaży leków jest ewidencjonowana na paragonach dla klienta oraz w zestawieniu komputerowym bez rozbicia na stawki VAT, a w raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszenia o bonifikatę. W ewidencjach sprzedaży VAT, Wnioskodawca ewidencjonuje przychód bez uwzględnienia bonifikat. Zainteresowany zamierza zmienić program na taki, który pozwoli na ewidencjonowanie bonifikat. Na raportach dobowych z kasy fiskalnej będzie uwzględniona faktyczna sprzedaż. Ponieważ sprzedaje leki wg różnych stawek VAT, bonifikata będzie rozbita na poszczególne stawki podatku i widoczna w zestawieniach z kasy fiskalnej, raportach dobowych i raportach miesięcznych, stosownie do postanowień § 5 ust. 1 pkt 6 lit. f) - k) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Fakt udzielenia bonifikaty będzie miał odzwierciedlenie w paragonie fiskalnym, Zatem, do ewidencji księgowych Wnioskodawca zaewidencjonuje przychód pomniejszony o bonifikaty, zarówno w podatku dochodowym jak i podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00