Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2010, sygn. ILPP1/443-961/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-961/10-2/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 1 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zawieraniu umów leasingu, w tym umów leasingu finansowego. Umowy leasingu finansowego zawierane są zarówno w złotówkach (tzw. umowy złotówkowe), jak i w walutach obcych (tzw. umowy dewizowe i walutowe). Część umów zawieranych w walutach obcych jest jedynie wyrażana w walucie obcej, natomiast płatność następuje w złotówkach i jest wynikiem przeliczenia (denominowania) kwoty w walucie obcej na złotówki (umowy dewizowe). Część z umów jest zarówno wyrażona, jak i płatna w walucie obcej (umowy walutowe). Wobec umów leasingu finansowego traktowanego dla celów podatku VAT jako dostawa towarów, obowiązek podatkowy powstaje na ogólnych zasadach wynikających z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), tj. w dniu wystawienia faktury (nie później niż 7 dni od dnia wydania towarów). W przypadku leasingu finansowego walutowego przeliczenie podatku VAT na złotówki następuje, zgodnie z treścią art. 31a ustawy o VAT według kursu średniego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z zawartą umową leasingu finansowego, korzystający jest zobowiązany zapłacić w ustalonych z góry terminach raty leasingowe, obejmujące część kapitałową, stanowiącą pozostałą do spłaty wartość początkową środka trwałego oraz tzw. część odsetkową, obejmującą nadwyżkę opłaty leasingowej ponad spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu i ustalaną na podstawie zmiennych stóp procentowych, obowiązujących w trakcie trwania umowy (np. 1M WIBOR lub 3M WIBOR) oraz marżę Spółki. Tak obliczona kwota stanowi kwotę należną netto z tytułu dostawy przedmiotu leasingu, uwidocznioną na fakturze VAT, wystawionej przez Spółkę w momencie dokonania dostawy na rzecz korzystającego. Na moment wydania towaru, wynagrodzenie należne Spółce obejmować będzie zatem część kapitałową oraz część odsetkową ustaloną w oparciu o aktualną wartość wskaźnika waloryzacyjnego, tj. obowiązującą w momencie dokonania dostawy przedmiotu leasingu. Wystawiając pierwotną fakturę VAT Spółka nie może jednak określić precyzyjnie kwoty, którą pobierze od korzystającego w trakcie trwania umowy. Wynika to z faktu, iż w trakcie trwania umowy mogą wystąpić różne zdarzenia (np. wahanie stóp procentowych wpływających na wysokość części odsetkowej raty leasingowej, przedłużenia lub skrócenia okresu leasingu). Przyszłe poziomy stóp procentowych (lub inne okoliczności mające wpływ na wysokości podstawy opodatkowania) nie są bowiem znane w chwili wystawienia tej faktury, a to one będą decydować o faktycznym poziomie pobranego przez Spółkę wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00