Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2010, sygn. ILPP2/443-73/10-4/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-73/10-4/AD

Czy Spółka powinna dokonać, po zakończeniu i ostatecznym rozliczeniu umowy leasingu finansowego w walucie obcej, korekty faktury VAT wystawionej na początku umowy, jeżeli suma kwot wpłaconych przez leasingobiorcę, przeliczonych na złote polskie, różnić się będzie od kwoty wyszczególnionej na fakturze na skutek zmiany stóp procentowych lub kursów walut w trakcie okresu obowiązywania umowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 4 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty faktury VAT dotyczącej umowy leasingu finansowego, na skutek zmiany stóp procentowych lub kursów walut jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty faktury VAT dotyczącej umowy leasingu finansowego, na skutek zmiany stóp procentowych lub kursów walut. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 4 marca 2010 r.) o brakujący dokument pełnomocnictwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pozyskiwaniu środków finansowych umożliwiających zakup rzeczy ruchomych (w szczególności środków transportu) lub wartości niematerialnych i prawnych, przekazywanych następnie - na podstawie umowy leasingowej - do odpłatnego korzystania podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, przy czym odpisów amortyzacyjnych dokonuje w większości przypadków on (tzw. leasing operacyjny). Sporadycznie jednak występują sytuacje, w których umowa - zawierana zawsze na czas określony - przewiduje dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez podmiot korzystający z przedmiotu leasingu, przy równoczesnym ustaleniu sumy opłat leasingowych na poziomie przewyższającym wartość początkową danego przedmiotu (tzw. leasing finansowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00