Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2010, sygn. IPPP1-443-1376/09-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1376/09-2/JL
W przypadku braku posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego do czasu uzyskania takiego potwierdzenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2009 r. (data wpływu 28.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do ujmowania wystawianych faktur korygujących zmniejszających podatek należny w momencie ich wystawiania, bez posiadania potwierdzenia odbioru tych faktur - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.12.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do ujmowania wystawianych faktur korygujących zmniejszających podatek należny w momencie ich wystawiania, bez posiadania potwierdzenia odbioru tych faktur.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (Spółka lub T) prowadzi działalność gospodarczą, w związku z którą wystawia faktury m.in. korygujące zmniejszające kwoty wykazanego należnego podatku VAT, na rzecz kontrahentów będących czynnymi podatnikami VAT, podatnikami wykorzystującymi zakupy w działalności zwolnionej z opodatkowania, jak również na rzecz osób fizycznych.
Obecnie, T ujmuje wystawiane przez siebie faktury korygujące zmniejszające kwoty należnego podatku VAT zgodnie z treścią art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Jednakże, z uwagi na częste problemy, a nawet niemożliwość uzyskania zwrotnego potwierdzenia odbioru wystawianych przez Spółkę faktur korygujących przez ich adresatów, T zamierza zrezygnować z odsuwania momentu rozliczenia wystawionej faktury korygującej zmniejszającej kwotę należnego podatku VAT do momentu uzyskania potwierdzenia odbioru danej faktury korygującej przez jej adresata. Spółka zamierza ujmować takie faktury na bieżąco, tj. w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym T wystawi daną fakturę korygującą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right