Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2010, sygn. ITPP2/443-852/10/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-852/10/AK

W sytuacji, gdy opłaty licencyjne, o których mowa we wniosku nie podlegają włączeniu do wartości celnej przy imporcie towarów, świadczenie przez podmioty mające siedzibę poza terytorium kraju na rzecz Spółki usług udzielania licencji winno zostać rozliczone przez Spółkę jako import usług, z zastosowaniem, dla określenia podstawy opodatkowania, przepisu art. 29 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług. W przeciwnym wypadku, podstawą opodatkowania importu towarów zgodnie z art. 29 ust. 13 ustawy jest wartość celna powiększona o należne cło.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia, czy opłaty licencyjne podlegają włączeniu do wartości celnej przy imporcie towarów, czy też winny zostać rozliczone jako import usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia, czy opłaty licencyjne podlegają włączeniu do wartości celnej przy imporcie towarów, czy też winny zostać rozliczone jako import usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik zawiera umowy licencyjne z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (licencjodawcami) w zakresie umieszczenia na odzieży nadruków zawierających materiały, co do których prawa własności intelektualnej przysługują licencjodawcom, płacąc określoną stawkę licencyjną. Podatnik zleca następnie wykonanie wskazanych nadruków na odzieży podmiotom zewnętrznym, znajdującym się w krajach trzecich (producenci), dokonując zapłaty za produkcję towaru wraz z nadrukami. Nie ma żadnego powiązania, w szczególności organizacyjnego, pomiędzy licencjodawcą a producentami. Towar po wyprodukowaniu jest następnie importowany z krajów trzecich (np. Chin) do Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00