Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2010, sygn. ITPP1/443-819/10/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-819/10/JJ
Czy sprzedaż działek powstałych z podziału terenu rolnego na rzecz jednego lub kilkudziesięciu odbiorców skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług od każdej z tych transakcji po przekroczeniu kwoty zwolnienia podmiotowego od podatku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu niezabudowanego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu niezabudowanego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2004 roku nabył Pan wraz z żoną, w ramach ustawowej wspólności majątkowej, teren rolny o powierzchni 7 ha z zamiarem prowadzenia, zgodnej z wykształceniem działalności rolniczej. Obecnie jest tam prowadzona działalność rolnicza (produkcja roślinna), w związku z czym pobierane są unijne dopłaty do prowadzonej produkcji rolnej. Z uwagi na słabą koniunkturę w rolnictwie, niską bonitację gleby (V-VI klasa) oraz fakt, że gmina sporządzając plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, iż opisany teren znajduje się w obszarze budownictwa mieszkaniowego, zdecydował Pan o sprzedaży gruntu. Grunt ten nie jest zabudowany jakimikolwiek budynkami. Przewiduje Pan, że nabywcami ok. 25 działek będą indywidualni inwestorzy bądź firmy budowlane lub deweloperskie (w tym wypadku mogłoby dojść do podpisania jednej umowy sprzedaży na cały teren). Część nieruchomości gruntowej, która zostałaby zajęta na infrastrukturę drogową, energetyczną, itp., zostanie sprzedana lub przekazana w innej formie na ten cel. Kwota sprzedaży przewyższałaby poziom zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Jako osoba fizyczna prowadzi Pan również działalność gospodarczą (handel pojazdami i częściami, usługi motoryzacyjne) i jest podatnikiem VAT czynnym. Jako rolnik nie zgłosił Pan rezygnacji z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla rolników ryczałtowych. Wskazuje Pan, iż pomimo niedokonywania dotąd sprzedaży produktów rolnych, należy w przypadku dokonania takiej sprzedaży traktować Pana jako rolnika ryczałtowego. Informuje Pan, iż żona osiąga dochody ze stosunku pracy i nie jest podatnikiem VAT czynnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right