Czy WDT ze stawką 0% w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz w następnym miesiącu po wysłaniu JPK_VAT należy wykazać poprzez korektę JPK_ VAT w miesiącu wystawienia faktury, czy w miesiącu otrzymania potwierdzenia
PROBLEM
Czy sprzedaż WDT ze stawką 0% w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz w następnym miesiącu po wysłaniu JPK_VAT należy wykazać poprzez korektę JPK_VAT w miesiącu wystawienia faktury sprzedaży, czy w miesiącu otrzymania potwierdzenia? Przykład: faktura została wystawiona 23.08.2024 r., otrzymanie dokumentów wywozu nastąpiło 30.09.2024 r. W JPK_VAT za 08/2024 nie wykazano WDT. Czy po otrzymaniu dokumentów wywozu 30.09.2024 r. należy wykazać WDT poprzez korektę JPK_VAT za 08/2024, czy wykazać w JPK_VAT za 09.2024 r., tj. w miesiącu otrzymania potwierdzenia?
RADA
W przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu WDT powstał w dniu 23 sierpnia 2024 r., zaś wymagane dokumenty zostały otrzymane w dniu 30 września 2024 r. W tej sytuacji podatnik prawidłowo nie wykazał WDT w pierwotnie przesyłanym pliku JPK_VAT za sierpień 2024 r., a jednocześnie w związku z otrzymaniem wymaganych dokumentów powinien wykazać przedmiotowe WDT w drodze korekty pliku JPK_VAT za sierpień 2024 r.
UZASADNIENIE
Z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wynikają trzy warunki stosowania stawki 0% do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT). Jednym z tych warunków jest, aby podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy podatnik posiadał w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Uzyskanie (wejście w ich posiadanie) takich dowodów jest konieczne co do zasady przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT, jednak nieuzyskanie tych dowodów w terminie nie od razu oznacza konieczność zastosowania do dokonanej WDT stawki krajowej. Jak bowiem wynika z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, jeżeli omawiany warunek nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego, podatnicy nie wykazują WDT w ewidencji VAT, a w konsekwencji w pliku JPK_VAT za ten okres rozliczeniowy. Powoduje to, że nieotrzymanie na czas dokumentów, o których mowa rozpoczyna szczególny rodzaj okresu zawieszenia. To kiedy ten okres zawieszenia się kończy zależy od rodzaju składanych przez podatnika deklaracji VAT oraz momentu uzyskania wymaganych przez przepisy dokumentów.
W przypadku podatników składających miesięczne deklaracje VAT (a więc przesyłających pliku JPK_V7M) zawieszenie obowiązku wykazywania WDT trwa dwa miesiące. Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za miesiąc o dwa miesiące późniejszy od miesiąca powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT podatnik:
- wejdzie w posiadanie wymaganych dokumentów - wykazuje WDT ze stawką 0% w drodze korekty deklaracji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, jak również wykazuje WDT w informacji podsumowującej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT (na podstawie art. 42 ust. 12a ustawy o VAT),
- nie wejdzie w posiadanie wymaganych dokumentów - wykazuje WDT ze stawką krajową w deklaracji VAT za miesiąc o dwa miesiące późniejszy po miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT.
art. 42 ust. 1, ust. 12, ust. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361).
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat