Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2009, sygn. IPPP1-443-920/09-4/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-920/09-4/JB

Dokumentowanie przez dostawcę zbiorczą fakturą korygującą udzielonych rabatów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca V S.A., prowadzący działalność gospodarczą polegającą na produkcji piwa, prowadzi stałą współpracę z firmą L Sp. z o.o. Sp.k. (zwaną dalej kontrahentem). W ramach tej współpracy Wnioskodawca dostarcza swoje towary wskazanemu kontrahentowi za zapłatą ustalonego wynagrodzenia. Zgodnie z zawartą Umową Handlową za każdą sprzedaną jednostkę towaru (puszkę piwa), Wnioskodawca zobowiązany jest do udzielenia kontrahentowi tzw. Rabatu. Rabat ten ma charakter wartościowy i skutkuje koniecznością obniżenia ceny każdej sztuki produktu o kwotę 0,06 złotych. Rabat ten skutkuje również koniecznością wydawania faktur VAT korygujących faktury VAT pierwotne ze względu na zmianę rzeczywistej ceny dostawy towarów. W związku z faktem, iż w każdym miesiącu następuje co najmniej kilkadziesiąt dostaw towaru odrębnie fakturowanych, Wnioskodawca wystawia dla każdej faktury pierwotnej odrębną fakturę korygującą. Wymaga to znacznych nakładów pracy, jak też istotnie wpływa na wywiązywanie się pracowników księgowości z terminowego wykonywania powierzonych im zadań. Dla rozwiązania powstałego utrudnienia Wnioskodawca ma w zamiarze wydawać zbiorcze faktury VAT korygujące wartość dostarczonych towarów o kwotę udzielonych rabatów, z których każda faktura korygująca będzie zawierać zbiorcze zestawienie dokonanych dostaw towarów za dany miesiąc, udokumentowanych stosownymi fakturami VAT pierwotnymi. Nadto każda faktura VAT korygująca będzie zawierać szczegółowe oznaczenie wszystkich faktur VAT pierwotnych, których ona dotyczy (będzie to załącznik do faktury VAT korygującej wykaz faktur VAT pierwotnych). Zbiorcza faktura VAT korygująca zawierać będzie wszystkie dane z faktur pierwotnych związanych z rozliczeniem danego miesiąca rozrachunkowego, niezbędne w świetle przepisów prawa do prawidłowego sporządzenia tego dokumentu oraz niezbędne dane faktury korygującej. Faktura ta będzie wystawiona po zakończeniu danego miesiąca rozrachunkowego, w oparciu o dokument przekazany przez kontrahenta wskazujący wysokość należnego mu rabatu za dany miesiąc. Dokument ten będzie stanowił podstawę wystawienia faktury VAT, związanej z udzielonym rabatem, i od daty jego doręczenia w terminie 7 dni zostanie wystawiona stosowna faktura VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00