Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2009, sygn. ITPP1/443-617/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-617/09/DM
Wystawianie faktur korygujących przez następcę prawnego i zasady jej rozliczenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 6 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej przez następcę prawnego oraz zasad jej rozliczenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej przez następcę prawnego oraz zasad jej rozliczenia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 1 stycznia 2008 r. Wnioskodawca przejął od podmiotu zależnego spółki z o. o. prowadzenie działalności energetycznej. W związku z powyższym w dniu 1 stycznia 2008 r. odkupił od spółki z o. o. zapasy miału węglowego i w tym dniu podmiot ten wystawił na rzecz Wnioskodawcy fakturę dokumentującą sprzedaż. Wskazana na fakturze ilość sprzedawanego węgla została przez spółkę z o.o. skalkulowana w oparciu o stan księgowy zapasów miału węglowego na dzień 31 grudnia 2007 r., potwierdzonego przeprowadzoną na ten dzień inwentaryzacją. W dniu 19 czerwca 2008 r. nastąpiło przejęcie spółki z o.o. przez Wnioskodawcę na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Przeprowadzona przez Wnioskodawcę w dniu 30 czerwca 2008 r. inwentaryzacja składowa miału węglowego wykazała jego niedobór w ilości 18,6 tys. ton. Niedobór ten powstał przed dniem nabycia przez Wnioskodawcę miału węglowego. W związku z tym, że ilość miału wykazana na fakturze wystawionej przez spółkę z o. o. skalkulowana była na podstawie stanu księgowego zapasów miału węglowego, a w wyniku inwentaryzacji składowiska miału, wykazany został jego niedobór, ww. faktura zawierała błąd w zakresie ilości sprzedawanego towaru. W wyniku tego błędu zawyżona została kwota netto oraz kwota należna podatku od towarów i usług wykazana na fakturze. Jako, że Wnioskodawca odliczył cały podatek od towarów i usług naliczony w fakturze wystawionej przez spółkę z o. o., w celu wykazania kwoty naliczonego podatku w prawidłowej wysokości, dokonał korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2008 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right