Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2009, sygn. ITPP1/443-241/09/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-241/09/BS
Stawka VAT na roboty budowlane sklasyfikowane w PKWiU 45 wykonywane w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2009 r. (wpływ 17 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prac budowlanych sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 45 w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prac budowlanych sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 45 w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt na zlecenie inwestora, którym jest Muzeum pod nazwą: Prace ratownicze Twierdzy. Przedmiotowe zadanie obejmuje (zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia dokonanym przez inwestora remont konserwatorsko-hydrotechniczny Murów F pomiędzy bastionami A a O pomiędzy bastionami F a P oraz remont konserwatorsko-hydrotechniczny Murów K pomiędzy bastionami A a F i bastionami O a P. Inwestor w opisie zamówienia nie wskazał, aby konkretne prace mogły być wykonane tylko przez renowatorów zabytków, pomocników konserwatorów i inny fachowy personel uznany za właściwy do wykonania tego rodzaju prac w obiekcie zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków. Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Statystycznego w Łodzi o zaklasyfikowanie robót, które mają być realizowane w ramach ww. zadania według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, która ma zastosowanie do celów podatkowych. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, iż usługi konserwacji zabytków (konserwacji oraz rekonstrukcji zniszczonych dział sztuki oraz usługi konserwacji miejsc i budynków zabytkowych i historycznych architektury murowanej lub drewnianej), z wyjątkiem prac budowlanych, wykonane pod nadzorem konserwatorów zabytków przez renowatorów zabytków, pomocników konserwatorów i inny fachowy personel uznany za właściwy do wykonania tego rodzaju prac w obiekcie zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków wraz z opracowaniem programu prac konserwatorskich oraz odpowiedniej dokumentacji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.52.12-00.00 Usługi ochrony zabytków. Natomiast roboty budowlane wykonywane w budynkach i obiektach zabytkowych pod nadzorem konserwatorskim - związane z remontami, rozbudową, nadbudową, adaptacją tych obiektów do potrzeb współczesnych lub z ich bieżącą konserwacją mieszczą się w dziale PKWiU 45 roboty budowlane, w odpowiedniej podkategorii, w zależności od rodzaju wykonywanych prac; np. prace budowlane związane z wykonywaniem ścianki szczelnej zabezpieczającej obiekt od strony Kanału (palowanie ścianki szczelnej, betonowanie nabrzeża wzdłuż fundamentu Muru K mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.24.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right